Mistrz branży cukierniczej

Cukiernik to osoba obdarzona kulinarną pasją, zmysłem smaku i bogatą wyobraźnią. Jeśli posiadasz zamiłowanie do wypieków i zastanawiasz się jak zostać cukiernikiem i wykonywać jeden z najsłodszych zawodów świata, to nasza szkoła jest właśnie dla Ciebie.

Praca cukiernika to przede wszystkim wytwarzanie wszelkiego rodzaju smakołyków – ciast, ciasteczek, czekolad, a także finezyjnie dekorowanych tortów i innych deserów. To praca nad szczegółami. Precyzja. Estetyka. Poczucie smaku.  

Zawód cukiernika daje wiele potencjalnych możliwości zatrudnienia. Cukiernicy znajdują pracę w cukierniach, restauracjach, hotelach, firmach produkujących słodycze lub w manufakturach słodyczy. Spośród zawodów o istotnym zapotrzebowaniu na pracowników w województwie mazowieckim, na czołowym miejscu od wielu lat znajduje się cukiernik.

Zaczynając od nauki zawodu w szkole branżowej, poprzez kształcenie umiejętności praktycznych oraz nabywanie doświadczenia, na pewno staniesz się prawdziwym mistrzem cukiernictwa!

Nasze terapie

Metoda Tomatisa
znacząco poprawia zdolności motoryczne, emocjonalne i poznawcze za pomocą odpowiednio dobranych i przefiltrowanych dźwięków
Zobacz
EEG Biofeedback
skuteczna, bezpieczna i przyjemna metoda terapeutyczna usprawniająca pracę mózgu. Poprawia pamięć, koncentrację i samoocenę
Zobacz
Boccia
jest dyscypliną paraolimpijską, która posiada wybitne walory sportowo-rehabilitacyjne. Gra uczy tolerancji i szacunku do przeciwnika oraz walki ze swoimi słabościami.
Zobacz
Rehabilitacja
ćwiczenia ruchowe z wykorzystaniem nowoczesnych metod dostosowanych do potrzeb ucznia. Pracujemy nad prawidłową postawą, wzmocnieniem osłabionych mięśni oraz poprawą koordynacji i równowagi.
Zobacz
Previous
Next